

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 170 pF |
| Voltage Rating (DC) | 745 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 19 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 15.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 550 V |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 7.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Current Rating | 50 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 745 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Clamping Voltage | 1.5 kV |
| Varistor Voltage | 910 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 550 V |
| Max Surge Current | 4.5 kA |
| Clamping Current | 50 A |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Surge Energy Rating | 120 J |
| Peak Surge Current | 4.5 kA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1209
Distributors
pcbx
Unit Price$0.85790
Ext.Price$0.85790
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.85790 | $0.85790 |
| 10 | $0.76038 | $7.60380 |
| 25 | $0.71619 | $17.90475 |
| 50 | $0.65067 | $32.53350 |
| 100 | $0.58970 | $58.97000 |
| 300 | $0.55886 | $167.65800 |
| 500 | $0.52963 | $264.81500 |
| 1000 | $0.50194 | $501.94000 |
